Su Arıtma Cihazı
Su Arıtma Cihazı 11-05-2023

 İçmek ya da kullanmak için temiz ve mineral değeri yüksek olan su, arıtma cihazlarından elde edilmektedir. Evlerde ve iş yerlerinde kullanılan su arıtma cihazı ve filtreleri kullanım alanlarına göre farklı özellikler taşımaktadır. Cihazın özellikleri ve kalitesine göre filtrelerin fiyatları ve çeşitleri bulunmaktadır. Arıtmadaki filtrasyon sayesinde su içerisinde bulunan çamur, bakteri, klor, pas, tortu, kötü koku gibi zararlılardan korunma amaçlanmaktadır.

Arıtma Cihazındaki Filtrelerin Değişim Süreleri Nelerdir?

Arıtma cihazlarının filtrelerinin değişim süreleri bulunmaktadır. Raf ömürleri arıtmanın ve filtrelerin yapılarına göre değişiklik göstermektedir. Mesela 5 mikron filtre, arıtma cihazında ilk olarak suyun geçtiği kısımdır. Suyun içerisinde bulunan çamur, pas, kum gibi makro parçacıkları 5 mikron filtre temizlemektedir. Su arıtma cihazı içindeki bu filtrenin değişim süresi 6 ay şeklindedir.

Aktif karbon filtresi ise arıtma cihazında 2. aşama temizleme işlemini gerçekleştirmektedir. 5 mikron filtrede belli düzeyde arıtılan su karbon filtresinde arıtılmaya devam etmektedir. Bu aşamada su klordan kaynaklı kötü kokudan meydana gelen kirliliklerinden arındırılır. Aktif karbon filtresinin değişim süresi de 6 aydır.

Daha sonra su granül karbon filtresinde işlem görmektedir. Bu aşamada su organik kirlerden arındırılır. Su içerisinde pestisit ve çeşitli ölü hayvanların kokuları 3. aşamada yok edilir. Granül karbon filtresinin değişim süresi 6 aydır.

Granül karbon filtrasyon işleminden sonra sıra membran filtresine gelmektedir. Membran filtre arıtma cihazında suyun 4. aşama işlemini gerçekleştirmektedir. Su arıtma cihazı filtreleri arasında membran filtresi ana ve en önemli parçadır. Membran filtrede su içerisinde yer alan toplam katı madde kirlilikleri yok edilmektedir. Temiz ve sağlıklı bir su elde etmek için bu filtrenin işlevi çok önemlidir. Özellikle membran filtresinin zamanında değiştirilmesi gerekmektedir. Bu filtrenin değişim süresi ise 1 yıl veya 2 yıl arasında değişmektedir.

Arıtma cihazında kullanılan diğer bir filtre ise post karbondur. Bu filtrelerle suya 5.aşama arıtılma işlemi uygulanır. Bu kısımda su tatlandırılır. Bu filtrenin değişim süresi 12 aydır.

Görüldüğü gibi arıtma cihazındaki filtrelerin raf ömürleri birbirinden farklıdır. Çünkü her bir filtrenin görevi ve yapısı birbirinden farklılık göstermektedir. Ayrıca bir arıtma cihazının en önemli kısımları filtrelerdir. Bu sebeple raf ömrü biten filtrenin zamanında değiştirilmesi çok önemlidir. Değişimi yapılmayan filtre diğer filtrelerin işleyişine zarar verebilir. Hatta zamanında değiştirilmeyen filtreler arıtma cihazını bozabilir.

Su Arıtma Cihazının Değişimi

Arıtma cihazındaki filtrelerin değişim sürelerini etkileyen bir faktör de arıtılan suyun özelliğidir. Bu cihazdaki filtrelerin ortalama 3 veya 6 ay gibi sürelerde temizlenmesi gerekmektedir. Filtrelerin temizlenme işlemleri ise arıtma cihazlarına ait kullanma kılavuzuna uygun şekilde yapılmalıdır. Bu durum temizlenme özelliği gösteren filtrelere uygulanmalıdır. Su arıtma cihazı değiştirilmesi ise sürelerine ve yetkililere göre oluşmaktadır. Ayrıca arıtma cihazlarının aşamaları ve değişimleri kullanılan filtrelerin özelliğine göre değişmektedir.

Arıtma cihazındaki filtre değişimi sonrası su; bakteri, virüs, kirleticilerden arındırılır. Kullanım süresi dolan filtre değişimleri sonrası cihazın işlevi korunur. Arıtma cihazı filtre değişikliği yaparak işlevini yenileyince sular temiz ve kaliteli bir özelliğe bürünür. Arıtma cihazı filtre değişiminden sonra aparat filtreler daha düzgün işlem görmektedir. Bu değişimlerden sonra filtrelerin türlerine göre kullanım süreleri yenilenir.

Kaliteli olan su arıtma cihazı 2 veya 3 yıl arasında değiştirildiğinde güvence sağlamaktadır. Ayrıca filtrelerin kullanım sürelerine göre değişimleri, temiz bir su erişimi ve kullanımına vesile olacaktır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi arıtma cihazındaki her bir filtrenin önemli ve kritik görevi vardır. Arıtma cihazı filtreleri sayesinde suyu sistemli şekilde temiz ve sağlıklı duruma getirir.

Öncelikli olarak sudaki makro partiküllerin atılmasıyla başlayan filtrasyon gözle görülmeyen bakterilerin yok edilmesine kadar devam eder. Su klordan ve zararlı olan inorganik ve organik tüm kimyasallardan arınır. Ayrıca şebeke suyundaki kötü kokuda yok edildiği için su en mükemmel şekliyle arıtılmış ve kullanıma hazır hale gelmiş olmaktadır.

Su Arıtma Cihazı Filtre Değişim Fiyatları Nedir?

Su arıtma cihazı sektöründeki fiyatları bu konuda uzman teknik destek şirketleri gerçekleştirmektedir. Buna göre su arıtma cihazı filtreleri kullanım özelliklerine göre fiyatlandırılmaktadır. Bunun yanında su arıtma cihazı filtre fiyatları kalitelerine göre değişiklik göstermektedir.

Filtre değişimi yapıldığında orijinal parça kullanılmalıdır. Filtrelerin fiyatlarını belirleyen bir diğer faktör ise arıtma cihazının ölçüsüne ve kullanım alanına göre değişmektedir. Filtre değişimde fiyatlar, marka ve modele göre yeni filtre özelliklerine bağlı olarak da belirlenmelidir. Fiyatlandırma yaparken kaliteli bir donanım yapılarak cihaz en iyi şekilde çalıştırılmalıdır.

Filtrelerde fiyatı belirleyen bir diğer faktör, arıtma cihazı aparatlarının orijinal olmasıdır. Yan sanayi parçaların kullanılması arıtma cihazının işleyişini aksatmaktadır. Filtre fiyatlarını cihazın marka ve modeli belirlemektedir. Her markanın filtresi ve buna göre de bir fiyatı bulunmaktadır.

Ayrıca arıtma cihazındaki filtrelerin fiyatları ve ürünlere ait bilgiler yalnızca yetkili servislerden alınmaktadır. Arıtma cihazının marka ve modeline uymayan filtreleri almamak çok önemlidir. Uygun fiyatlı olduğu için tercih edilen bu filtreler arıtma cihazını bozabilir. Bunun için kaliteli su arıtma cihazı filtreleri orijinal parçayla değiştirilmelidir.

ÜCRETSİZ TEKLİF ALIN