Su Arıtma Cihazı ile Tasarruf Artık Mümkün » RainSoft: Su Arıtma Cihazları
Su Arıtma Cihazı ile Tasarruf Artık Mümkün 11-05-2023

Su Arıtma Cihazı ile Tasarruf Artık Mümkün

 İnsanlar, hayatlarını sürdürebilmeleri için suya muhtaç durumdalar. Hayatın her anında mutlaka ihtiyaç duyulan en önemli yaşam maddesi olan suyun temiz bir şekilde içme suyu olarak kullanılması da hayati bir önem taşıyor. İnsan yaşamı için hayati bir öneme sahip olan suyun daha temiz ve kaliteli kullanımı için su arıtma cihazı kullanılıyor. Bu yüzden günümüzde eski kalitesinden uzak olan şebeke sularının arıtılması hem sağlık açısından hem de ekonomik olarak daha çok tercih ediliyor. Dolayısıyla su arıtma cihazı ile bütün bu faydaları yaşamak mümkün oluyor.

Bunlarla birlikte özellikle evlerdeki suların arıtılması için arıtma cihazları kullanılıyor. Arıtma cihazının kullanımına en önemli sebep ise içme suyu şebekelerindeki kireçlenmeler ve diğer maddelerin fazla olmasıyla suyun kalitesinin bozulması olarak gösterilebilir. Bu sebeple insanlar hem ekonomik olması hem sağlık açısından daha faydalı olması ve kullanımının pratik olması sebebiyle su arıtma cihazı kullanmayı tercih ediyor.

Su Arıtma Cihazı

Su arıtma cihazları genel olarak doğal kaynak sularından beslenmeyen ve şebeke suyu, kuyu suyu veya depo suyunun

kullanıldığı yerlerde suyun arıtılması ve temizlenmesi için kullanılıyor. Bu türden suların doğrudan kullanımıyla istenilen temizlikte ve kalitede içme suyu temin edilemiyor. Bu yüzden bu suların içerisindeki görünen veya görünmeyen bakteri, mikroorganizma vb. maddelerin temizlenmesi ve kaliteli bir içme suyuna dönüşmesi su arıtma cihazı sayesinde oluyor. Mevcut suyu arıtırken farklı işlemlere tabi tutan arıtma cihazları bu sayede kaliteli ve ekonomik içme suyu ihtiyacını kolay bir şekilde giderebiliyor.

Günümüzde birçok insan içme suyu için arıtma cihazı kullanmak yerine dışarıdan hazır su almayı tercih ediyor. Ancak şu bir gerçek ki senelik bakımlarıyla birlikte bir hesaplama yapıldığında su arıtma cihazı maliyetleri dışarıdan alınan suların giderinden çok daha az oluyor. Ayrıca dışarıdan alınan hazır suların ph değeri, içerisindeki farklı mikroorganizmaların varlığı ve diğer faktörlerle birlikte sağlıklı bir şekilde arıtıldığı da net bir şekilde bilinemiyor. Bunun yerine tercih edilebilecek olan su arıtma cihazı ile içme sularını temiz bir şekilde arıtmak mümkün oluyor ve bunun için de her gün masraf yapmaya gerek kalmıyor.

Su Arıtma Cihazı Çalışma Sistemi

Peki hemen herkesin evinde kullandığı su arıtma cihazı nasıl çalışıyor, nasıl arıtma yapıyor şimdi de buna değinelim.

Musluktan akan suyun tek aşamada değil farklı aşamalarda arıtıldığı bir sistemle çalışan su arıtma cihazları bu sayede musluk sularını daha sağlıklı ve içilebilir seviyeye getiriyor. Bununla birlikte teknolojik olarak farklı cihazlarda farklı arıtma yöntemleri kullanılsa da aslında hepsinin arıtma mantığı aynı şekilde işliyor. Bu süreci şu şekilde sıralandırabiliriz:

  • Su arıtma cihazlarının içerisinde farklı işlevleri gören filtreler bulunuyor. Bu filtreler sayesinde arıtma cihazına gelen su aşama aşama arıtılarak sağlıklı içme suyuma dönüşüyor.
  • Arıtma cihazlarında şebeke suyunun ilk arıtıldığı filtre sediment filtresi oluyor. İlk olarak bu filtreyle arıtılan su içerisindeki kum, tortul veya küçük parçacıklardan arındırılıyor.
  • Sediment filtreden geçtikten sonra içme suyu granül karbon filtreyle karşılaşıyor. Karbon partiküllerin yer aldığı bu filtre sayesinde de sudan gaz ve koku veren maddeler arınıyor.
  • Granül karbon filtresinden geçtikten sonra ise aktif karbon filtresine giren su burada da kendisine tat, renk, koku veren organizmalardan arındırılıyor ve son olarak membran filtresine iletiliyor.
  • Su arıtma cihazı içerisindeki en önemli filtre olan membran filtresi ise suyun çeşitli kimyasallardan arınmasını sağlıyor. Membran filtre milimetreden on milyonda bir daha küçük olan gözenekleri ile son derece küçük mikroorganizmaları bile arıtarak suyun temizlenmesini sağlıyor.
  • Son adım olarak membran filtrede arındırılan su arıtma tankına iletilir ve siz musluğu açtığınız anda tanktan musluğa verilir. Böylece üç adımda mükemmel bir şekilde arındırılmış olan temiz suya kavuşmuş olursunuz.

Su Arıtma Cihazı Sayesinde Uygun Fiyatlı ve Temiz Sular

Arıtma sistemleri hem suyunuzu daha içilebilir ve kullanılabilir hale getirirken diğer taraftan da cebinize önemli bir katkı sağlıyor. Günümüzde birçok insanın şebeke suyunu içme suyu olarak kullanmadığı biliniyor. Bunun yerine içme suyu ihtiyacı için dışarıdan hazır sular alınıyor. Peki dışarıdan alınan hazır sular mı daha ekonomik yoksa su arıtma cihazı kullanmak mı şimdi de buna bakalım.

Dört kişilik bir aile aylık içme suyu ihtiyacı için en az üç adet damacana siparişi vermesi gerekir. Piyasa araştırması yapıldığında kaliteli bir su markasının en düşük damacana fiyatı 40 TL civarında oluyor ki bu da aylık 120 TL yapıyor. Bunu yıla vurduğumuzda ise 1440 TL civarında bir para tutuyor. Ancak su arıtma cihazı kullanarak musluktan akan suyun arıtılmasını sağlamanız halinde 40 TL ödenen damacana suyunu daha ucuza mal edebilirsiniz. Bu da bütçenize önemli ölçüde katkı sağlayacaktır. Diğer taraftan sağlık açısından da damacana suların devamlı doldurulup boşaltıldığını, güneşle temasının oldukça sık olduğunu düşünürsek musluk suyunu arıtmanın daha doğru bir karar olduğu görülecektir.

Su Arıtma Cihazı ve Diğer Faydaları

Ekonomiklik ve temiz suya ulaşmak dışında arıtma sistemlerini kullanmanın daha farklı faydaları da bulunuyor. Öncelikle su kaynaklarının tükenmeye yüz tuttuğu şu zamanda suyun yeteri miktarda kullanımına olanak sağlayan su arıtma cihazı bu konuda da önemli tasarruf sağlar. Yine arıtma sistemi taktırdığınız zaman bir an değil her an temiz suya kolayca ulaşma imkânı yakalamış olursunuz.

Arıtma sistemlerinin bir diğer faydası ise evde kullanılan çamaşır ve bulaşık makinası gibi cihazların kireçli suya karşı korunmasıdır. Su arıtma cihazı sayesinde bu cihazlarınız daha uzun ömürlü olacaktır. Ayrıca arıtılmamış sert suların içme suyu olarak kullanıldığında böbrek taşına, çeşitli deri hastalıklarına sebebiyet verdiği biliniyor. Bütün bunlardan korunmak arıtma sistemlerini kullanmakla mümkün oluyor.

ÜCRETSİZ TEKLİF ALIN