Membran Nedir? Membran Filtre Nasıl Çalışır? » RainSoft

Membran Nedir? Membran Filtre Nasıl Çalışır?

Membran Nedir? Membran Filtre Nasıl Çalışır?


Membran, milimetrenin on milyonda biri kadar küçük gözeneklere sahip olması ile yarı geçirgen zar bir filtredir. Musluk suyunun molekül düzeyinde filtrelenmesi ile suyun sertliğini düzenler. Membran ayrıca, musluktan gelmekten olan suyun içerisindeki kirletici maddeleri temizler.


Membran Filtre Nedir?

Membran filtrasyon işlemi, farklı boyut ve özellikteki molekülleri ayırma özelliği ile karakterize edilen fiziksel bir ayırma yöntemidir. İtici gücü, özel bir zarın iki tarafı arasındaki basınç farkıdır. En temel terimleriyle membran filtrasyonu, tek bir besleme akışının, onu permeat ve retentat olarak bilinen iki ayrı akışa ayıran bir membran sisteminden geçirilmesini içerir. Bunları ayıran zar, son derece özel özelliklere sahip fiziksel bir engeldir – besleme akışındaki yalnızca belirli seçilmiş bileşenlerin geçebileceği bir engel. Bu nedenle, bir su arıtma cihazında mutlaka olması gereken su arıtma cihazlarının en önemli parçası membran filtredir.

Yaygın olarak kabul edilen dört tip membran filtrasyonu vardır. Bunlar, besleme sıvısından ayırmaları gereken malzemenin boyutuna göre tanımlanır. Artan gözenek boyutuna göre bilinen dört tip membran filtrasyonu vardır:

  • Ters osmoz
  • Nanofiltrasyon
  • Ultrafiltrasyon
  • Mikrofiltrasyon

İşte su arıtma cihazlarındaki en önemli bölge olan bu zar filtre suyun içerisindeki bu suyu kirletici maddelerin kullanacağınız suya erişimini keser. Başka bir ifadeyle sudaki kimyasal ve toksik maddeleri arındırır. Arındırılan bu maddeler eğer vücudumuza girseydi sağlık yönünden bizi günden güne kötü hale getirecekti. Bu sebeple arıtma cihazı kullanmak hayattaki en önemli değerimiz olan sağlığımız için çok önemlidir.

RainSoft marka su arıtma cihazları kalite bakımından rakiplerinden oldukça iyi durumdadır. Kaliteli olmasının getirdiği güven ile fiyatlarını istediği şekilde belirleyebilecek iken fiyatlandırma konusunda müşterilerinin cebini düşünen yapısı ile uygundur. Kalite, uygun fiyat, performans bakımından bu denli iyi olmanın getirdiği profesyonellikle RainSoft su arıtma cihazları sağlığınızı korumada size yardımcı olur. Sağlıklı bir hayat için RainSoft’u tercih edin.

Membran Filtrenin Onemi


Ters Osmoz

Ters osmoz, sıvı ayrımında mümkün olan en sıkı zarı kullanır. Prensip olarak, zardan geçebilen tek madde sudur. Diğer tüm maddeler (bakteriler, sporlar, yağlar, proteinler, sakızlar, tuzlar, şekerler, mineraller vb.) geçemez.


Nanofiltrasyon

Nanofiltrasyon, daha büyük iyonları ve çoğu organik bileşeni (örneğin bakteriler, sporlar, yağlar, proteinler, zamklar ve şekerler) hariç tutarken küçük iyonların (örneğin mineraller) geçmesine izin verir. Nanofiltrasyon, ters ozmoz kadar ince bir ayırma işlemi değildir ve biraz daha açık olan zarları kullanır.


Ultrafiltrasyon

Ultrafiltrasyon, gözeneklerin daha büyük olduğu ve basıncın nispeten düşük olduğu membranların kullanılmasını içerir. Tuzlar, şekerler, organik asitler ve daha küçük peptitlerin geçmesine izin verilirken proteinler, yağlar ve polisakkaritlerin geçmesine izin verilmez.


Mikrofiltrasyon

Mikrofiltrasyonda askıda katı maddeler, bakteri ve yağ kürecikleri normal olarak geçmesine izin verilmeyen tek maddelerdir.


Membran Filtrenin Önemi

Membran filtre bir su arıtma cihazının en önemli kısmıdır demiştik. Peki, membran filtrenin önemi nedir?

●Yarı geçirgen zar bir filtre olması yönüyle suyun sertliğini düzenler.
●Milimetrenin on milyonda biri küçüklüğünde gözeneklere sahip olması olması nedeni ile suyu molekül düzeyinde filtre eder.
●Oldukça küçük olan gözeneklerin yarı geçirgen zar bir filtre ile sarılması sonucunda sudaki kirletici maddeleri (kimyasal ve toksik maddeleri) kullanacağımız sudan ayırır.

Bir evde su arıtma cihazının bulunması sağlık açısından çok önemlidir. Su içerisindeki kirletici maddeler renk, koku ve tad olarak kendilerini gizleyebilmektedirler. Bu kirletici maddeleri sürekli vücudumuza almamız ilk başlarda sağlık konusunda belirgin özellikler göstermez. Fakat devamlı vücudumuza kirletici maddeler dediğimiz; içerisinde kimyasal maddelerin bulunduğu maddeler sağlığımızı çok büyük tehdit etmektedir. İnsan sağlığı her şeyden daha önemlidir. Bu yüzden uygun fiyatlı, kaliteli bir su arıtma cihazı olan RainSoft’u sizlere öneriyoruz. Yaptığımız işte tek amacımız müşterilerimizi memnun bırakmak ve müşterilerimizi maddi açıdan zorlamamak. Piyasada kısa zamanlı bir araştırma yaptığınızda bu denli kaliteli bir işi bu fiyata veren çok az firma bulunmaktadır.


Membran Filtre Nasıl Çalışır?

Membran Filtre Nasil Calisir

Membran arıtma filtresi çalışma mekanizması olarak milimetrenin on milyonda biri küçüklüğünde olan gözeneklere sahip olması ile suyu arındırır. Yarı geçirgen bir zar filtre halinde olması suyun sertliğini düzenlemesini ve suyu moleküler yapıya filtrelemesini sağlar. Ayrıca sudaki toksik ve kimyasal maddeleri arındırır.

Membran filtre oldukça küçük gözeneklerden oluşmaktadır. Bu küçük gözeneklerin etrafı yarı geçirgen zar madde ile sarılmıştır. Bu sayede suyun içerisindeki zararlı ve zararsız maddeler ayrılmaktadır. Suyun oldukça iyi bir düzeyde arıtılmış olmasını sağlar. Bu filtrenin en büyük özelliği sadece suyu geçirmesidir.

Membran filtre kalitesi her markada aynı olmamaktadır ve çoğu membran markaları bozulduğunda garanti kapsamına girmemektedir. RainSoft su arıtma cihazları ürününün arkasında duran, kaliteli cihazlar üreten bir firmadır. Sizin sağlığınız için elimizden gelenin daha fazlasını yapmanın yanı sıra fiyat bakımından da uygunluğumuz ile tanınmaktayız. Sağlık bu hayattaki en önemli varlığımızdır. Kendinizin ve ailenizin sağlığını korumak RainSoft su arıtma cihazı ile bir telefon uzağınızda.

Ailenize ve size sağlıklı, uzun bir hayat diliyoruz.


Sık Sorulan Sorular

1En iyi membran markası hangisi?

Bir su arıtma cihazında kesinlikle olması gereken membran filtre, markası ve parçanın kalitesine göre değişiklik gösterir. Ancak bazı firmalar bu parçaları bozulduğunda garanti kapsamına sokmaz veya orijinal parça kullanmaz. Ürettiği kaliteli su cihazlarıyla dünyaca ünlü olan Rainsoft orijinal, kaliteli ve uygun fiyatlı en iyi membran markasına sahip bir firmadır.

2Hangi membran filtre daha iyi?

Su arıtma cihazlarında, suyun tüm kir ve pisliklerden arınması membran filtre sayesinde gerçekleşir. Dolayısıyla daha sağlık bir yaşam için iş, okul ve evlerde kullanılan su arıtma cihazı; en kaliteli ve uzun ömürlü filtrelere sahip olmalıdır. Siz de uygun fiyatlar sunan Rainsoft markamızdan, en kaliteli membran filtreler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

3Membran filtre tıkanırsa ne olur?

Su arıtma cihazlarının en önemli parçası membran filtre, milimicron düzeyde küçük gözenekleriyle sudaki kirletici maddeleri ayrıştırır. Bu zararlı parçacıklar zamanla filtrenin yüzeyinde birikerek tıkanmaya yol açar. Bu da suyun akşını zorlar ve nihayetinde büyük baskı uygular. Filtre tıkanması sonucunda birçok soruna yol açar. Membran dâhil cihazın diğer bileşenlerinde hasarlar ve enerji maliyetlerinde artış görülebilmektedir.

4Membran filtre ömrü ne kadar?

Bir su arıtma cihazında kesinlikle olması gereken membran filtrelerin ömrü birçok faktöre göre değişir. Bunlar; parçanın markası, kullanım sıklığı ve suyun kalitesidir. Genellikle filtreler 8 ile 24 ay arasında bir ömre sahiptir. Bu süre sonunda değiştirilmediğinde suyun kalitesinin düşmesine yol açabilmektedir. Bu konuda kalitesini dünyaca ispatlamış bir marka olan Rainsoft, uzun ömürlü membran filtre ile su arıtma işlemini ekonomik ve güvenli kılar.

5Membranın bozulduğu nasıl anlaşılır?

Genellikle arıtma cihazına bağlı tezgâh üzerindeki arıtma musluğundan gelen su, kesintisiz ve incecik iplik şeklinde akmalıdır. Dolayısıyla musluk açıldığında su damla damla veya kesik kesik akıyorsa bu durum, membranın bozulduğuna işaret eder. Eğer siz de böyle bir sorunla karşı karışıysanız en doğru bilgi donanımlarına sahip olan Rainsoft’u arayarak daha hızlı çözümlere ulaşabilirsiniz.

6Membran temizlenir mi?

Su arıtma cihazındaki membran filtre, çok küçük gözeneklere sahip olması nedeniyle çok zor temizlenmektedir. Bunun yanı sıra filtreler kendi anahtarlarıyla açılıp temizlendiğinde de pek sağlıklı olmamaktadır. Bu nedenle genellikle temizleme işlemi pek tercih edilmemektedir. Membran filtrenin sökülerek yenisiyle değişim yapılması daha kaliteli bir kullanım sunar.

7Membran yıkama nasıl yapılır?

Sadece suyun geçmesine izin veren membran filtre yerinden çıkarılmadan önce, ilk olarak su vanası kapatılmalıdır. Ardından cihazın vanası kapatılmalıdır. Yıkama solüsyonu bir süre sirkülasyon pompasıyla membranlar ile cihazın tankı arasında devir daim yapılmaktadır. Pompa durdurulduktan sonra kimyasallı solüsyon, membranların içerisinde bekletilmektedir. En son ise su arıtma cihazı çalıştırılarak membranlar durulanmaktadır.

8Membran fiyatları ne kadar?

Her markanın membran filtre fiyatı aynı değildir. Su arıtma cihazının markası, kullanım alanı, ölçüsü, kalitesi ve modeline göre değişir. En uygun filtre fiyatı için kaliteli su arıtma cihazlarıyla dünyaca ünlü Rainsoft ile iletişime geçebilirsiniz. Çünkü Rainsoft kaliteden ödün vermeyen hizmet anlayışıyla güven, bilgi donanımı ve uygun fiyat politikasıyla bu alanda profesyonelliğe sahip bir firmadır.

Ortalama: 5 (Toplam 4 müşteri görüşü)

Yorumlar

Rainsoft sayesinde membran filtrelerin nasıl çalıştığını öğrendim. Gerçekten harikasınız. Teşekkürler!
Membran filtre kullanmaya başladığımdan beri su kalitemiz inanılmaz bir şekilde arttı. Rainsoft’un açıklamaları ailemiz için çok faydalı oldu.
Membran filtreler sayesinde, evdeki suyun daha saf olduğunu hissediyorum. Rainsoft bu konularda beni aydınlattı.
Rainsoft sayesinde, membran filtrelerin nasıl çalıştığını öğrenmek çok kolay oldu. Şimdi su arıtma sistemlerini seçerken artık çok daha bilinçliyim, teşekkür ederim.
ÜCRETSİZ TEKLİF ALIN