Sediment Filtre (Tortu Filtresi) » RainSoft

Sediment Filtre (Tortu Filtresi)

Sediment Filtre (Tortu Filtresi)Sediment Filtre (Tortu Filtresi) Nedir, Ne İşe Yarar?

Sediment filtre, su arıtma cihazlarında kullanılan bir filtredir. Cihazlarda her zaman bir numarada bulunan, olmazsa olmaz filtrelerden biridir. Bu filtreler, sıkıştırılmış kâğıttan üretilir, arıtmada da ilk aşamada önemli rol oynarlar. Cihazlarda ilk aşamada kullanıldığı gibi üçüncü aşamada da kullanılabilmektedir. Sağladıkları en temel fayda suyu, içeriğindeki katı maddelerden arındırmasıdır.

İçinde tortu bulunan su hem içilemez hem de kullanılamaz. Bundan dolayı da sediment filtre; suda bulunan kum, toz, çamur, küçük taşlar gibi çözünmeyen maddelerden ayrıştırır. Bu maddeleri tutar, diğer filtrelere gitmesine engel olur. Yani ön temizliği yapmış olur. Yaptığı bu işlemle arıtma cihazlarında en önemli görevlerden birini üstlendiği söylenebilir.

Tortu filtresi de denilen sediment filtreler, geçirgenlik oranını belirten mikron isimli ölçü birimiyle anılır. Piyasada da bu ölçüler ile yer alırlar. 1 mikron, 5 mikron, 10 mikron, 20 mikron, 50 mikron değerleri ile satışı gerçekleştiriliyor. Mikronu küçük olan filtreler daha iyi arıtım sağlar. Örnek verecek olursak 1 mikron, 20 mikrona göre çok daha iyi, yoğun filtreleme sağlar. Genellikle cihazlarda 5 mikron sediment filtre kullanılıyor. Eğer cihazların üçüncü aşamasında da yer alacaksa daha iyi bir sonuç için 1 mikron olarak kullanılır. Ev tipi su arıtma cihazlarında da ticari alandaki su arıtma cihazlarında da yoğun olarak kullanılırlar.


1 Mikron Sediment Filtre Ne İşe Yarar?

1 mikron sediment filtre çapı 1 mikron veya daha büyük olan mikropları (Cryptosporidium, Giardia) ortadan kaldırır. Bu filtreler; “mutlak 1 mikron” filtreler ve “nominal 1 mikron” filtreler olarak ikiye ayrılır. Mutlak 1 mikron filtre, Cryptosporidium’u nominal bir filtreden daha tutarlı bir şekilde ortadan kaldıracaktır. Bazı nominal 1 mikron filtreler, 1 mikron partiküllerin (Cryptosporidium gibi) %20 ila %30’unun geçmesine izin verir.


5 mikron Sediment Filtre Ne İşe Yarar?

5 mikronluk bir filtre, 5 mikron kadar küçük parçacıkları temizler. Daha küçük olan her şey gözeneklerden geçer. Tortu filtreleri en yaygın mikron filtre türüdür. Tortu filtreleri, filtre tarafından engellenen birikintilerin mikroskobik olması dışında, havanın içeri girmesine izin veren ve böcekleri dışarıda tutan elek kapılarına benzer.

Sediment Tortu Filtre Micron

Sediment Filtre Nerede Kullanılır?

Sediment filtre, genel olarak ele alındığında ev tipi ve endüstriyel su arıtma sistemlerinde kullanılmaktadır. Su arıtma cihazlarında, partiküllerin diğer filtreleri zamanından önce tüketmesine engel olur. Bu filtreler çok fazla miktarda tortu ayrıştırmak durumunda olduğu için diğer kirleticileri gideremezler. Bu filtreler ev su sistemlerinde kullanılarak büyük fayda sağlar. Hem kullanılan hem de içilen suyun temin edildiği tesisatın korunmasında etkilidir.

Bir başka kullanım alanı ultraviyole arıtmadır. Bir ultraviyole arıtma sistemi, tortu yüklü bir suda iyi ve etkin çalışamaz. Sudaki tortu organizmaları gizleyebilir, fark edilmemelerini sağlar. Tortu fitresi de tam burada rol oynar, tortuları temizler ve ultraviyole ışınlarının suyu etkili bir şekilde temizlenmesini olanak verir. Tortu filtresi, su arıtma alanının en değerlilerinden olan ters ozmoz sisteminde bulunur. Ters ozmoz sistemi tortuyu ayrıştırılabilir ancak tek başına su akışını tıkayabilir. Bu filtre de katı maddeleri ayırarak başta karbon filtresi olmak üzere diğer filtreleri korur.

Endüstriyel alanda tesisatın, kullanılan makinelerin, bu alanda kullanılan su sistemlerinin korunmasında kullanılır. Özellikle yüksek basınçlı ve çok yüksek basınçlı temizleme makinelerinin kullanımından önce filtrasyon işlemi amacıyla yer alır. Tarım alanında da sediment filtreye rastlanır. Sulama öncesinde, hayvanlara su verilmeden önce, yağmur ve kuyu suyunu kullanmadan önce bu filtreler ile temizleme gerçekleştirilir.


Tortu Filtresi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Tortu filtresi seçerken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli unsur var. Su arıtma cihazınızdan en iyi şekilde faydalanmak istiyorsanız, filtreyi seçerken şu unsurları göz önünde bulundurabilirsiniz:

Mikron derecesi: Yukarıda da bahsettiğimiz gibi mikron boyutu tortu filtresi seçiminde çok önemlidir. Mikron derecesi büyüdükçe suyu arıtmadaki yoğunluğu azalır. Yani filtrenin mikron derecesi ile birlikte gözeneklerinin aralıkları büyür. Bu da gözenekler ne kadar büyürse o kadar çok tortunun diğer filtreye geçebileceği anlamına gelir. Bundan dolayı küçük mikronlu filtreler tercih edilmelidir.

Marka: Ürünün markası bu konuda da oldukça önemlidir. Bilinen, kendini bu alanda kanıtlamış bir marka seçimi sizi kötü sürprizlerden korur.

Orijinal, ambalajlı ve garantili olmasına dikkat edilmelidir.

 

Tortu Filtrasyon Sistemi Çeşitleri

Tortu filtrasyon sistemini üç çeşit altında inceleyebiliriz. Bunlar;

Su Tortu Filtresi

Tortu filtresi ev tipi ve ticari alanda kullanılan su arıtma cihazlarının ilk aşamasında kullanılır. Kum, toprak gibi katı maddelerin ayrıştırılmasını yapar. Bu cihazlar için vazgeçilmez ve en temel filtredir.

Otomatik Tortu Filtresi

Dört katmanlı bir tortu filtresidir. Yüksek akış hızıyla sudan tortuları temizler. Çok yönlü kontrol sistemi vardır, ters yıkama işlemi de yapar. İnsan müdahalesi olmadan gerekli bakım ve filtre işlemini gerçekleştiren bir tortu filtrasyon sistemi çeşididir. Özellikle ticari alanda kullanılan suyu, partiküllerden ayırmada kullanılır.

Su Sayaç Tortu Filtresi

Bu çeşit filtreler evlerin girişlerinde bulunan sayaçlara rahatça monte edilen ve kullanılan filtrelerdendir. Su sayaç tesisatını ve cihazları kum, çamur, toz gibi tortunun sebep olduğu bozulmaları önler. Kireçlenmeye engel olduğu gibi evde kullanılan makineleri bozulmalara karşı korur.

Ortalama: 5 (Toplam 4 müşteri görüşü)

Yorumlar

Sediment filtre gerçekten harika bir iş çıkarıyor! Teşekkürler!

Suyumuzdaki kirli partiküller sediment filtre sayesinde arındı ve artık daha sağlıklı su içiyoruz. Şükranlarımızı sunarız!

Sediment filtre, suyumuzu temizlediği için ailem ve ben çok mutluyuz. Herkese tavsiye ederiz.
Çeşmeden akan suyumuzu sediment filtre sayesinde içebiliyoruz. Eskiden bu mümkün değildi. Tek kelimeyle harika!
ÜCRETSİZ TEKLİF ALIN