Su PH Değeri Kaç Olmalı? » RainSoft: Su Arıtma Sistemleri

Su PH Değeri Kaç Olmalı?

Su PH Değeri Kaç Olmalı?


Su, insan hayatının devamlılığı için muhtaç olunan en önemli bir olgudur. Tükettiğimiz tüm içeceklerde ve yiyeceklerde bir PH değeri vardır. Bu yazımızda su pH değeri kaç olmalı konusu üzerinde duracağız. Bu sebeple önce PH kavramını tanımlayalım istedik. Bir maddenin içeriğindeki alkali ve asidik değerin ölçülebilmesi için kullanılan ölçüye PH (potansiyel hidrojen) denir. PH değeri vücut için sağlıklı aralıklarda tüketildiğinde önemli bir değerdir. Bu sebeple de özellikle sık sık tüketilen besin maddelerinin PH değerlerinin bilinmesi ve kontrol edilmesi gerekli bir durumdur.

Tüm yiyecek ve içecekler 0 ila 14 arasında bir PH değerine sahiptir. Bir besin maddesinin ya da suyun PH değeri 0 ila 7 aralığında ise o besin maddesi asidik, 7 ila 14 aralığında ise bazik olarak etiket koyarız. Saf su ise tam 7 pH değerine sahiptir. PH değeri tam 7 olan besin maddesi nötr olarak isim alır. Günlük hayatta içme suyu olarak tüketilecek suyun sağlıklı olarak nitelendirilmesi için sahip olduğu PH değerinin 7,2 ila 8,5 aralığında olması gerekir.


Su PH Değeri Ne Anlama Gelir?

Su Ph Degerleri Ne Anlama Gelir

Su hayati sıvımız olduğu için en çok tükettiğimiz sıvı maddedir. Bu nedenle de tükettiğimiz su sağlıklı olmalıdır. Suyu sağlıklı olarak nitelendirmek için pH değerlerinin 7,2 ila 8,5 aralığında olması gerektiğini yukarıda açıklamıştık. Sağlıklı aralıkta pH değeri en yüksek su 8.5 değerde olmalıdır. Saf suyun sahip olduğu pH değeri nötr değer olarak kabul ediyoruz ancak tabi ki saf suya ulaşmak çok kolay değildir. İçme suyunun sahip olduğu pH değeri farklı etkenlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. İçme suyu olarak tükettiğimiz suda pH değerinin fazla bazik ya da fazla asidik özellikte olmaması gerekir. Bu iki özellikten herhangi birinin daha baskın olarak bulunduğu suları tüketmek sağlığımız açısından güvenli değildir.


İçme Suyunun PH Değeri Ne Olmalı?

Icme Suyunun Ph Degeri Ne Olmali

Saf suyun PH değerini 7 olarak kabul ediyoruz. Ancak söz konusu içme suyu ve kaynak suları olduğunda bu değer farklılıklar gösteriyor. Kaynak sularında sağlık açısından en ideal pH değerinin 8,5 ila 6,5 arasında olması gerekir. İçme sularında ise bu değerin ideal aralığı 7,2 ve 8,5 arasında yer almaktadır. İçme suyunun sağlıklı olması için pH değerinin dışında bir de sertlik derecesi önemlidir. Bu nedenle günlük yaşantımızda tükettiğimiz suyun pH değeri yüksek su, temizlenmiş, yumuşak içimli ve zararlı bileşenlerden arındırılmış olması gerekir. Şişelenmiş olarak satışa sunulan içme sularının sahip olduğu bu pH değerleri de birbirinden farklıdır.

Ülkemizde suların sertlik derecesi genel olarak çok yüksek değildir. Sertlik derecesinde belirleyici olan şey suyun içerisindeki kalsiyum ve magnezyum miktarıdır. Sağlıklı sular tüketmek için Rainsoft su arıtma cihazlarını tercih edebilirsiniz.


PH Değeri En Yüksek Su Kaliteli Su Mudur?

Ph Degeri En Yuksek Su Kaliteli Su Mudur

Söz konusu su PH değeri ve içilebilir sular olduğunda bazı kafa karışıklıkları ile karşılaşıyoruz. Her şeyin çok olanı iyi sanıldığı için bazı kitleler bu durumun pH değeri için de geçerli olduğunu düşünüyor. Oysaki durum öyle değil. Su pH değeri yükselmesi belirli bir noktaya kadar kalite getirir. Su pH değeri 0 noktasından yaklaşık olarak 8,6 değerine kadar yükselmesi suyun sağlıklı olmasını sağlar. Bu referans değerden sonra pH değerinin hala yükselmeye devam etmesi ise işleri değiştirir. Suyun 8.6’dan sonra yükselmesi demek bazik özelliklerin artması anlamına gelir.


PH Değeri En Yüksek Su İyi Midir?

Ph Degeri En Yuksek Su Iyi Midir

Vücudun sağlığını koruyabilmek için tükettiğimiz su mutlaka kaliteli su olmak zorundadır. Tükettiğiniz suyun kalitesi kadar gün içerisinde ne kadar miktarda su tükettiğiniz de son derece büyük önem taşır. Günlük olarak oda sıcaklığında en az 2- 2,5 litre su içilmesi vücut sağlığı için çok gerekli ve önemlidir. Su pH değeri kaç olmalı dediğinizde belirtilen bu ideal pH değeri aralığında bulunan ve oda sıcaklığına sahip bir suyu tüketmek vücut sağlığının korunmasını ve dinç kalmayı sağlar. Kaliteli bir içme suyu belli başlı özelliklere sahiptir. Bu özellikler şunlardır;

  • 4 derece ila 18 derece aralığında bir sıcaklığa sahip olmalıdır.
  • Yumuşak bir içim gerektirir.
  • Parlak ve de berrak bir rengi olmalıdır.
  • İçeriğindeki mineral değeri yüksek olması gerekir.

İçme suyunu sağlıklı bir şekilde muhafaza etmek için cam şişelerde saklamak doğru olacaktır. Bu durum suyun kalitesini etkiler. Yani pH değeri en yüksek su en sağlıklı su demek değildir.


Su PH Değeri Düşerse Ne Olur?

Suyun Ph Degeri Duserse Ne Olur

Su pH değeri düşmesi demek suyun sahip olduğu asidik özelliklerin artması demektir. İçilen suyun pH değerinin çok düşmesi üzerine bir miktar karbonat ile pH değeri yükseltilebilir ve bu durum hastalıklara karşı vücut direncini arttırır. Hasta olmamak için her gün ya da gün aşırı 1 çay kaşığı karbonat ilave ettiğiniz suyu tüketin. Karbonat sayesinde su pH değeri yükselir.

Alkali yiyecekler kullanarak hazırlanan menüler vücudun pH dengesini korumaya destek olur ve sizi daha sağlıklı bir birey haline getirir. Alkali olduğunu bildiğimiz en sağlıklı besinlerin başında; sarımsak, limon, turpgiller ve yeşil yapraklı sebzeler geliyor. Bu şekilde önlemler ve küçük düzenlemelerle daha sağlıklı bir hayat yaşayabilirsiniz. Ayrıca, tüm bu soru işaretleri ve endişeleri yaşamak istemiyorsanız Rainsoft su arıtma cihazlarını tercih ederek her zaman kaliteli suya sahip olabilirsiniz. Tüm sorularınıza cevap alabilmek ve ayrıntılı bilgiye ulaşmak için web sitesindeki bilgiler sizin için yeterli olacaktır.

Ortalama: 5 (Toplam 4 müşteri görüşü)

Yorumlar

Rainsoft sayesinde suyun PH değerinin ne olduğunu ve kaç olması gerektiğini öğrendim. Artık daha sağlıklı bir su tüketiyorum. Teşekkürler!
Su PH değeri hakkında hiçbir şey bilmiyordum, ancak Rainsoft’un açıklamaları sayesinde daha bilinçli bir tüketici oldum. Sağlığına önem veren herkesin bilmesi gereken bir konu.
Su PH değerinin 7'den az veya fazla olmasının sağlık açısından zararlı olduğunu öğrendiğimde bunca yıldır buna bilmediğim için şaşırdım. Rainsoft sayesinde bu konuda daha bilinçli oldum ve artık çok daha rahat, Teşekkür ederim.
Rainsoft’un açıklamaları sayesinde suyun PH değerinin sağlık açısından önemli olduğunu öğrendim. Artık su seçerken bu konuya daha fazla dikkat ediyorum.
ÜCRETSİZ TEKLİF ALIN