Su Sertliği Nedir? Nasıl Ölçülür? » RainSoft

Su Sertliği Nedir? Nasıl Ölçülür?

Su Sertliği Nedir? Nasıl Ölçülür?


Su sertliği suda çözünmüş kalsiyum ve magnezyum miktarına verilen isimdir. Bu iki elemente ek olarak başka metaller de içerir.

Sabun ve suyla ellerinizi yıkadıktan sonra hissedilen yapışkanlık, evde yıkayıp bir köşede bıraktığınız bardağın renginin gitmesi, buğulanması gibi özellikler su sertliğinden oluşur.

Her su aynı seviyede değildir. Birkaç farklı seviye ve kademeler vardır. Derecelerden haberdar olunması için bilgilendirme gerekir. Bu yüzden akıllarda ‘su sertliği nasıl ölçülür?’ sorusu yer edinmiştir. Sudaki sertliğin profesyonel yöntemlerle ölçülmesi tercih edilmelidir. Acemi olarak ölçüldüğünde sonuç genelde doğru çıkmaz.

Suyun sertliği çeşitli şekillerde ölçülebilir. İlk olarak numune kabı ile ölçüm sağlama imkanı vardır. Numune kabı yani diğer adıyla deneme tüpü alınır. Daha sonrasında 5 ml numune su alınıp ikinci numuneye 1 damla su sertlik solüsyonu çözeltisinden damlatılır. Damlatıldıktan sonra karıştırmak gerekir. Numune içindeki renge bakar suyun sertliğini anlayabiliriz.

Ayrıca deneysel ortamlarda test etme imkânınız bulunmuyorsa ve tam olarak ölçüm yapamıyorsanız sabun testini uygulayabilirsiniz. Suya sertlik veren kalsiyum ve magnezyum iyonları sabun ile çöker. Böylece köpük oluşur. Eğer su köpürüyorsa sertlik bulunuyordur. Bu sayede acemi olarak ölçüm yapabilirsiniz.


Su Sertliği Nasıl Oluşur?

Su Sertligi Nasil Olusur

Her madde iyonlardan meydana gelir. Su içerisinde de kalsiyum ve magnezyum iyonlarını barındırır. Peki, su sertliği nasıl oluşur? Eğer su içerisinde iyonlar gereğinden fazla bulunuyorsa suyun yapısı bozulmaya uğrar. Böylece su sertliği meydana gelir. Bu sertlik meydana geldiğinde kireçlenme, kirlenmelere yol açabilir. Ayrıca çeşitli ürünlerde tıkanmaya sebep verir.

Sudaki sertlik kalıcı ve geçici olmak üzere iki çeşitte incelenebilir. Kalıcı sertlikte kalsiyum ve magnezyum sülfat bileşikleri kaynama ile çöktürülemez. Bu sebeple kalıcı hale gelir. Geçici sertlikte ise kalsiyum bikarbonat ve magnezyum bikarbonat bileşikleri su kaynatıldığı anda çökmeye uğrar. Sertlik seviyesi ne olursa olsun Rainsoft ile su sertliği dereceniz ideal seviyeye ulaşır. Böylece sağlıklı ve temiz bir su elde edersiniz. Firmamıza güvendiğiniz müddetçe her daim kalitesi iyi olan su içersiniz.

Şirketimiz, Türkiye’de 25 yıldır en verimli hizmetle beraber 100.000’den fazla kişiye ulaşmıştır. Su alanındaki her konuda uzman olan Rainsoft, sudaki sertliği yok etme konusunda da sizlerin yardımcısıdır.

Merkezi Amerika Chicago’da olan Rainsoft; ise, ticari cihazlar, içme suyu cihazları, evsel cihazlar olarak yüzlerce su arıtma sisteminin üretimini yapmakla görevlidir.


Suların Sertlik Derecesi Nasıl Tespit Edilir?

Sularin Sertlik Derecesi Nasil Tespit Edilir

Sudaki sertlik insanlar için sorun haline getirilmiştir. Çünkü kaliteli su içmek herkesin hakkıdır ve kişi iyi suya ulaşamadığında hayat kalitesi düşer. Bu da kişi için sorundur. Fakat, bu sorun Rainsoft tarafından kolaylıkla çözülmektedir. Yıllara dayanan deneyimi ile çeşitli konulardaki sorunu ortadan kaldırmaktadır.

Her maddenin belirli bir ölçüsü ve dengeli olduğu bir ayarı bulunmaktadır. Suda da aynı durum vardır. Her su sertliği aynı seviyede olmayabilir. Bundan dolayı ‘suların sertlik derecesi nasıl tespit edilir?’ soruları akıllarda yer edinmiştir.

Çok değerlikli katyon, su sertlik derecesini belirleyen esas maddedir. Bu katyon, +2 ya da daha fazla değerlikli iyon miktarı olarak tanımlanır. Sudaki sertlik +2 değerlikli Ca ve Mg iyonlarının birleşimidir. Eğer bu birleşim 0,6 mmol/lt’den az ise su yumuşaktır. Fakat su 0,6 mmol/lt ila 1,2 mmol/lt arasında ise su kısmen serttir. Bunlara ek olarak, 1,2 mmol/lt ila 1,8 mmol/lt arasındaki su serttir. 1,8 mmol/lt’den fazla olan sularda ise su çok serttir.


Suyun Sertliği Ne Kadar Olmalı?

Suyun Sertligi Ne Kadar Olmali

Su sertliğinin fazlası ve eksiği de dikkat edilmesi gereken özelliklerden biridir. Bu yüzden kontrollü ve dikkatli yaklaşmak gerekir. Suyun belli bir sertlik derecesi vardır. Bu sertlik derecesine ‘ideal sertlik’ denir. İdeal ve sağlıklı bir su da Avrupa Birliği Fransız sertlik değerine göre en az 15 (FSº), WHO için ise en az 10 (FSº) sertlik derecesinde olması tavsiye edilmektedir. Böylece su, içildiğinde rahatsız etmez ve ağızda acı bir tat bırakmaz. Ayrıca kireçlenme ve hasarlı görüntüler de engellenecektir. Rainsoft olarak, ideal su sertliğini önemsiyoruz. Bu sebeple çalışmalarımız disiplinli bir şekilde gerçekleşir. Böylece sizleri en memnun edecek şekilde çalışmalar çıkarmaya gayret gösteriyoruz. Bu sayede sağlıklı bir hayat sizleri bekliyor olacak.


Suların Sertliğinin Giderilmesinin Yolları Nelerdir?

Sularin Sertliginin Giderilmesinin Yollari Nelerdir

Suyun sert olması çoğu insan için büyük bir sorundur. Üstelik günlük hayatta kullandığımız su söz konusu olunca kişiler bu durumdan daha çok rahatsızlık duymaktadır. Bu yüzden suların sertliğinin giderilmesinin yolları merak konusudur. Aşağıda su sertliğinin giderilmesinin yollarından bazıları verilmiştir.


Soda Kireç Metodu

Bu metotta olabildiğince dikkatli olmak gerekir. Metotta kullanılan sodanın görevi sertliği gidermektir. Sertliği giden su ise içilebilir kıvama gelecektir.


Alüminyum Sülfat ve Şap Metodu

Bu metot hidroliz metodu olarak yer alıyor. Metot içerisinde alüminyum sülfat tamamıyla hidrolize olacaktır. Böylelikle su yumuşatılarak geçici sertlik giderilecektir. Yumuşayan su sayesinde sağlıklı su elde edeceksiniz.


Permutit Yöntemi

Permutit yönteminde permutit ve zeolitler görev alır. Kompleks sodyum alüminyum silikattan ibarettir. Suda bulunan kalsiyum ve magnezyum iyonlarının yanına sodyum iyonu ekleyerek su yumuşatmaya çalışılmaktadır. Bu şekilde sodyum verildiğinde su sertliği gittikçe azalır ve yumuşatılma işlemi gerçekleşmiş olur.

Doğal zeolitlerin iyon değiştirme kapasitesi çok azdır. Bu ürünler sert ve gözenekleri az olan maddelerdir. Yabancı maddelere karşı daha az hassastır. Permutitler ise doğal olanlara göre daha fazla gözenekli olarak yer alır ve yüzey alanları daha büyüktür. Bundan dolayı yabancı organik maddelerden oldukça kolay etkilenirler.


Trisodyum Fosfat Yöntemi

Trisodyum fosfat yöntemi, geçmiş zamandan bugüne kadar yaygın olarak kullanılan yöntemler arasında bulunmaktadır. Bu yöntemde su sertliği giderilmeden önce diğer yöntemlerin uygulanması daha mantıklıdır. Daha sonrasında bu yöntem uygulanmalıdır. Böylelikle suyun sertliğinin en uygun ve ekonomik bir şekilde giderme şansı sağlanılır.


İyon Değiştiricileri

İyon değiştiricileri metodu, su sertliğini kökten giderir. Ayrıca metotlar arasında en çok tercih edilen olarak yer alır. İyon değiştirme, bir iyonun başka bir iyonla yer değiştirmesi olarak tanımlanır. Bu yöntemde su yumuşatma sistemlerinde iyon değiştirici reçineler görev alır. Bu sistemde iyon değiştirici reçineli sistemler genel olarak sodyum iyonları ile sertlik iyonlarının yer değiştirmesiyle çalışır. Bu esnada ise su reçine taneciklerinden sıyrılarak süzülür. Reçine tanecikleri, sodyum iyonlarını reçine taneciği üzerinde tutmasını sağlar. Aynı zamanda reçine tanecikleri sertlik minerallerini de tutar. Bu taneciklerin sertlik minerallerini tutması, sodyum iyonlarını tutma kabiliyetine göre çok daha fazla olmaktadır. Bu şekilde iyon değişimi gerçekleşmiş olur. Böylece sudaki sertlik giderilir.


Rainsoft ile Su Sertliğini Yok Etmek

Rainsoft Ile Su Sertligini Yok Etmek

Arıtma, su yumuşatma sistemlerinden bir diğeri olarak yer alır. Görevi, su kaynaklarındaki kireci ortadan kaldırmaktır. Su yumuşatma sistemleri, sertliğe sebep olan magnezyum ile kalsiyum iyonlarını, sodyum iyonları ile yer değiştirir ve suyun yumuşatılmasına neden olur. Böylece su yumuşadığında sudaki sertlik sorunu ortadan kalkar.

Tüm bu yöntemlerle su sertliğini giderebilirsiniz. Son yöntem olarak, Rainsoft’a danışabilirsiniz. Yıllardır binlerce kişinin evindeki suyu arıtan ve sertliği gideren firmamız, sizin de evinizde yer almak için sabırsızlanıyor.

Rainsoft firması olarak, sularınızı olabildiğince sağlıklı sertlik seviyesine getiriyoruz. Ayrıca 1953 yılından bu yana dünyanın en kaliteli cihazlarını üreten firma olarak yer alıyoruz. Kapsamlı ve eskiye dayanan tarihimizle size gereken hizmeti ve güveni veriyoruz.

Su konusunda birçok ürünümüz ve çözümlerimiz mevcut. Kendimizi bu alana adadığımızdan bu alanda hiçbir rakip göremiyoruz.

Rainsoft sayesinde hayatınızda su sertliği adı altında bir sorun olmayacak. Her daim tadı güzel ve sağlıklı suya ulaşmak mutluluğunuzu ikiye katlayacaktır. Siz de Rainsoft ailesine katılın ve lezzetli suların tadına varın.

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Ortalama: 5 (Toplam 4 müşteri görüşü)

Yorumlar

Suyumuzun sertliğini öğrendikten sonra, artık su yumuşatma cihazı kullanarak daha kaliteli su içiyoruz. Teşekkürler!
Suyumuzun sertliğinin yüksek olduğunu öğrendikten sonra, bu durumun saçlarımızda ve cildimizde nasıl bir etki yarattığını anladık. Ölçüm yapmak gerçekten önemli!
Suyumuzun sertliğini ölçmek, su arıtma sistemimizi seçerken bize yardımcı oldu. Sertliği azaltan bir sistem tercih ettik ve suyumuzda büyük bir fark gördük.
Suyumuzun sertliğini öğrenince, evdeki su ısıtıcısının neden bu kadar hızlı kireçlendiğini anladık. Sertliği ölçmek gerçekten çok faydalı oldu.
ÜCRETSİZ TEKLİF ALIN