Arıtma Su İçmek Sağlıklı Mı?
Arıtma Su İçmek Sağlıklı mı 15-05-2023

Su, yaşam için vazgeçilmezdir. Ancak bu kadar büyük bir değere sahip olan su, bazı sebeplerden dolayı kirleniyor ve zarar görüyor. Suyu en temiz ve sağlıklı haline getirmek için de su arıtma cihazları kullanılıyor. Günümüzde çok sayıda kişi bu cihazların arıttığı suyu içmeyi tercih eder. Peki ama arıtma su içmek sağlıklı mı? Bu son zamanların en büyük soru işaretleri arasında yer alıyor. Herkesin merak ettiği bu sorunun cevabı yazımızın devamında.

Musluklarımızdan akan su içerisinde kireç, klor gibi maddeler barındırır. Bu maddeler hijyen amaçlı suyun içinde bulunsa da zarar vericidir. Damacana suları ise plastik kabın içeriğinde bulunan zararlı bileşenleri barındırırlar. Çünkü su damacana içinde durduğu süre boyunca güneş gibi birçok duruma maruz kalır. Tüm bunlar ambalajdaki zararlı maddelerin suya geçmesine neden olur. Sonrasında ise bu zararlı maddeler suyu tüketen kişinin vücuduna girer. Bilindiği üzere plastik ürünler kanserojen madde içermektedir.

Su arıtma cihazları ile sağlanan arıtma su bu maddeleri barındırmaz. Arıtma su ne musluktaki ne de damacanadaki zararlı maddeleri barındırır. Bu sebepten ötürü de son derece sağlıklı kabul edilmektedir. Bunun yanı sıra filtrelenmiş, arıtılmış suların birçok hastalığın oluşumunu engellediği de bilinmektedir. Çünkü böbrek, karaciğer ve kanser gibi hastalıkların kirli su tüketimi ile alakalı olduğu biliniyor.

Su Arıtma Cihazının Faydaları Nelerdir?

Su arıtma cihazları ciddi faydaları olan ürünlerdir. Birçok konuda avantaj sağlar. Bunlardan en önemlisi insan sağlıdır. İnsanların temiz ve sağlıklı suya ulaşmasında önemli rol alır. Suyun kullanıldığı birçok alanda oldukça değerli faydaları da beraberinde getirir. Bu cihazların varlıkları sayesinde birçok ev ile iş yerine, içilebilir ve kullanılabilir su girdi. Arıtma su ile insanlar güvenle ve rahatlıkla su içebilme fırsatı buldular.

Tertemiz Su

Cihazların sağladığı en iyi fayda temiz suya kavuşmaktır. İşlevsel özellikleri itibariyle genel anlamda en temel amaçları temiz su sağlamaktır. Musluğunuzdan su aktığı sürece temiz ve sağlıklı suya ulaşmanız mümkün oluyor. Günün her saatinde istediğiniz her an tertemiz olan bu suyu kullanma imkanına sahip oluyorsunuz. Arıtma su ile sorunsuz bir şekilde su tüketebiliyorsunuz.

Arıtma cihazlarının üretilme sebebi suyu temizlemek ve bunu insanlara ulaştırmaktır. Bundan dolayı suyun içerisinde bulunan her türlü zararlı maddeyi sudan uzaklaştırır. Günümüzde artan su kirliliği bunu daha da zorunlu ve zor bir hale getirmiştir.

Su; içerisinde bakteri, virüs, kireç, klor, tortu, kurşun bulundurur. Bu zararlı maddeler su yoluyla kolayca vücudumuza girer. Üstelik tüm bunlar suda kötü bir kokuya sebep olur. Bu durumda su tamamen içilmez bir hal alır. Arıtma su ise bunlardan uzaklaştırılmış ve içilebilir bir su halindedir.

Yukarıda da saydığımız gibi suda çeşit çeşit kimyasallar bulunur. Bunlar genellikle gözle görülmezler. Ancak arıtma cihazları bunları yok eder. Filtreleri sayesinde bu maddelerin bize ulaşmasına engel olur. Cihazlarda bulunan UV yöntemi ile insan vücuduna zarar verebilecek maddeler ortadan kaldırılmaktadır. Tüm bunlara ek olarak suda kum gibi maddeler de bulunmaktadır. Arıtma cihazlarının bunlar için özel üretilen filtreleri sayesinde kumlar cihazdan geçemez.

Kimyasallar ve çeşitli maddelerden dolayı suda bulanıklık meydana gelir. Buna sebep olan maddeler cihaz yolu ile atılacağı için otomatik olarak bulanıklık da ortadan kalkar. Su berrak bir hal alır. Ayrıca bilindiği gibi kirli sular salgın hastalıklara sebep olabileceği gibi zehirli de olabilirler. Bu da musluk suyunun direkt olarak kullanılmasını ciddi anlamda riskli hale getirir. Ancak su arıtma cihazları ile elde edilen arıtma su sizlere güvenilir bir su sunar.

Sağlam Makineler

Su arıtma cihazları insanlara çok güzel avantajlar sağlar. Ancak su arıtma cihazının faydaları bu kadarla bitmez. Sadece insana değil su ile çalışan tüm eşyalara da fayda sağlar. Onların da sağlığını olumlu etkiler. Hepimiz biliyoruz ki, bir zaman sonra makinelerimiz kireç ve tortu bağlar. Bundan dolayı yavaş yavaş bozulmaya başlarlar. Bunun sebebi tabii ki kullanılan sudur. Çünkü su içerisinde kireç, kum gibi makineleri tıkayacak birçok maddeyi barındırır.

Suyun sert olması makineler için hiç sağlıklı değildir. Çünkü sert su içerisinde baryum, demir, alüminyum, magnezyum, çinko gibi çözünmüş maddeleri barındırmaktadır. Bu maddelerin suda yüksek oranda bulunması da makinelere zarar verir. Cihazlar içinde birikintilere sebep olur. Zaman içinde cihaz bozulur ve kullanılamaz bir hal alır. Su ile çalışan makinelerde arıtma su kullanmak ömürlerini uzatır.

Su arıtma cihazları çamaşır makinesine fayda sağladığı gibi dolaylı yoldan kıyafetlere de sağlar. Kıyafetlerin sertleşmesine engel olarak çok daha yumuşak olmasına neden olur. Aynı zamanda yıpranma yapmamaktadır. Makinenin aldığı deterjan oranını da düşürmektedir.

Şimdi sizlere çok daha ilginç bir bilgi vereceğiz. Evlerimizde kullandığımız tencere, tabak ve tava gibi ürünlerden lekeler zor çıkıyor olabilir. Uzun süre uğraşıyor olabilirsiniz ve buna karşın bazen hiç çıkmayabilir. Bazen kullandığınız onca temizlik malzemesine rağmen küçük bir değişiklik bile olmaz. Peki bunun sebebi ne mi? Musluklardan akan suyun sertliği bu eşyalarda leke ve tortulara sebep oluyor. Evet, musluk suyunun eşyalarımız üzerindeki etkisi bu derece büyüktür. Ev tipi su arıtma cihazları ile kolaylıkla bu soruna son verebilirsiniz.

Sağlıklı Vücutlar

Su arıtma cihazları insan sağlığını tabii ki etkiler. Çünkü zararlı maddelerin insan vücudundan içeri girmesine engel olur. Suyun içerisinde bulunan bu maddeler birçok yönden sağlığı etkiler. Arıtılmamış su içildiğinde mide ve karın ağrısı yapar. Arıtma su ise tam tersi etkilere sahiptir. Özellikle yüksek tansiyon hastalarına fayda sağlar. Arıtılan su hücre emilimini kolaylaştırır. Buna bağlı olarak da böbrek ve bağırsak gibi organlarımızın çok daha düzenli çalışmasını sağlar. Arıtılan su diğer sulara göre kanda çok daha hızlı dolaşır. Bu da insana enerji verir ve yaşam kalitesini yükseltir.

Tüm bunların yanı sıra cilt için de olumlu etkileri vardır. Ciltteki ve saçtaki nemin artmasını sağlar. Saçın sertleşmesine engel olur. Canlı ve yumuşak görünmesini sağlar. Kireçli suyun sebep olduğu cilt sorunlarının ortadan kalkmasına olanak verir. Cildin daha sağlıklı ve parlak görünmesine sebep olur. Doğru ve en iyi su arıtma cihazı seçimi yaparak tüm bunlardan ekstra verim alabilirsiniz.

Tasarruf

Su arıtma cihazları ile tasarruf da mümkündür. Bu maddi açıdan sizin için oldukça avantajlı olacaktır. Sürekli damacana suyu almak zorunda kalmak bütçe açısından zorlayıcıdır. Ancak bu cihazlar uzun kullanım vaat eder. Bu durumda oldukça uzun ömürlüdür. Sadece bir kere ücret ödemek zorunda kalırsınız. Sürekli para harcamanız gerekmez. Ayrıca kullandığınız cihazların bozulması size ek ücret çıkaracaktır. Biliyorsunuz ki arıtma su cihazların sağlığını korumaktadır. Bu durumda siz cihaz kullanarak bir taşla iki kuş vurmuş olacaksınız. Bütçenize oldukça iyi bir katkı sağlayacaksınız. Bu cihazlar aynı zamanda su tasarrufu da sağlamaktadır. Bu da hem suyumuzun bitmemesi hem de yüksek su faturalarından kurtulmak için mükemmel bir avantaj olarak burada yer alıyor.

Tasarruf demişken bir konuya daha değinmemiz gerekiyor. Plastikler tüm canlı dünyası için büyük bir tehdit. Hatta bundan dolayı devletler plastik kullanımını azaltmak için çeşitli uygulamalara başvuruyor. Ancak bu tabii ki yeterli olmuyor. Su arıtma cihazları ise burada da rol oynuyor. Pet şişe, damacana gibi plastikleri almanıza engel oluyor. Böylece plastik kullanımını azaltıyor. Arıtma su dolaylı yoldan da birçok fayda sağlıyor.

Sürekli Su

Su arıtma cihazları değerli bir fayda daha sunar. Arıtma sisteminde bulunan tanklar sayesinde su sürekli yenilenmektedir. Bundan dolayı beklemiş suyu değil taze suyu içebilirsiniz. Yani ne zaman su içme ihtiyacı duyarsanız taze suyunuz sizi orada bekliyor olacaktır. Ayrıca su sürekli yenilendiği için hiçbir şey etki etmez. Bu da arıtma su ile maksimum faydanın alınmasını sağlar.

Bu durum endüstriyel su arıtma cihazları için de geçerlidir. Hatta onlarda bu durum ekstra önemlidir. Çünkü su, üretim alanında kullanıldığı için çok daha fazla ihtiyaç olacaktır. Su arıtma sistemleri sürekli su sağlayacak kapasitededir.

PH Değeri

Suyun en önemli değerlerinden biri pH değeridir. Suyun sağlıklı olup olmadığını, içilebilirliğini gösteren önemli bir detaydır. Su arıtma cihazları burada da olumlu rol oynar. Suyun pH değerini kontrol altında tutarlar. Çünkü pH değerinin normalden yüksek olması, içinde asidin olduğunu gösterir. Bu asitler vücuda büyük zararlar verir. Bundan dolayı arıtma su için pH değerinin olması gereken düzeyde ayarlanması gerekir.

Su Arıtma Cihazları Mineralleri Yok Eder Mi?

Suyun içerdiği en önemli maddelerden biri minerallerdir. Bu mineraller insan sağlığı için oldukça değerlidir. Son zamanlarda su arıtma cihazları ile ilgili birtakım söylemler ortaya çıktı. Bu söylemler de beraberinde cihazların mineralleri yok edip etmediği sorusunu getirdi. Biz de bu soruya sizler için cevap vermek istedik.

Su arıtma cihazlarının en temel işlevi sudaki kirliliği önlemek ve zararlı maddelerden arındırmaktır. Yararlı olan hiçbir maddeye dokunmadığı gibi onları da iyileştirmede görev alır. Bu durumda şunu söylemek mümkündür; su arıtma cihazları mineralleri yok etmez. Aksine suyu temizleyerek minerallerin daha etkili olmasını sağlar. Cihazda yer alan filtreler minerallerin süzüleceği şekilde üretilmiştir. Arıtma su son derece mineralli bir yapıdadır ve mineralleri zarar görmemiştir.

Sudan Ne Kadar Mineral Alırız?

Su içeriğinde çok sayıda mineral bulundurur. Bunlar magnezyum, potasyum, kalsiyum, sodyum, florürdür. Sudaki bu faydalı mineraller, onun için üretilmiş metreler ve pH ölçüm cihazları ile ölçülerek anlaşılır. Sudaki minerallerden fayda sağlayabilmemiz için suyun pH değerinin 8,0 üzerinde olması gerekir. Sudan alacağımız mineral ihtiyacını karşılamak için günlük en az 2 litre su içmemiz gerekmektedir. Arıtma su minerallere bir zarar vermediği için yoğun olarak mineral almak mümkündür.

Sudan Mineral Alınır Mı?

Suyun içinde hayati öneme sahip birçok mineral bulunmaktadır. Bu mineraller suyun içinde doğal olarak bulunmaktadır. Yukarıda da kısaca değindiğimiz gibi sudan mineral alınır. Minerallerin yaklaşık olarak %20’si kadarını sudan alırız. Su ne kadar filtrelenirse filtrelensin minerallere zarar gelmez. Zaten su çok önemli bir mineral kaynağıdır. Bundan dolayı da su, ihtiyacımız olan minerali karşılamaktadır.

Suyun içinde özellikle bulunan, ön planda olan mineraller vardır. Magnezyum, kalsiyum, flor, demir, çinko, sodyum başta olmak üzere vücuda sağladığı en değerli mineraller bunlardır. Suda doğal yollardan bulunmaktadır. Su arıtma cihazları suyu ve tabii ki içerisindeki mineralleri korur. Böylece rahat bir şekilde arıtma su size gerekli mineralleri sağlayacaktır.

ÜCRETSİZ TEKLİF ALIN