Su Arıtma Karbon Filtreler » RainSoft: Su Arıtma Cihazları
Su Arıtma Karbon Filtreler 11-05-2023

Su Arıtma Karbon Filtre Nedir? Su Arıtma Karbon Filtre Ne İşe Yarar?

Bu filtre zararlı bileşenleri sudan ayrıştırma görevini yerine getirir. Özellikle organik bileşikleri ve suda fazlaca bulunan kloru uzaklaştırır. Karbon filtre su arıtma cihazlarında ön filtreleme işlemlerinden birini gerçekleştirir. İnsan sağlığı için yüksek oranda tehdit oluşturan klor, karbon filtreler sayesinde büyük ölçüde arıtılabilir. Bunun yanında birçok yabancı ve zararlı maddeyi sudan uzaklaştırarak insan sağlığına fayda sağlar.

Bu filtre, suda bulunan humik asit ve fulvik asit gibi organik maddeleri sudan ayırır. Böylece klorun sudaki asitler ile reaksiyona girmesine engel olur. Bunların yanı sıra suyun içeriğindeki renk, koku, tat gibi unsurları kötü etkileyen gaz ve maddeleri uzaklaştırır.

Bu filtreler, geniş bir yüzey ile birlikte milyonlarca gözeneğe sahiptirler. Karbon taneciklerinin gaz, sıvı ve katı maddeleri çekebilme özelliği vardır. Bundan dolayı suyun koku, tat ve renginin düzenlenmesinde aktif rol oynar. Kısacası bu filtre çeşidi sessiz ve kokusuz çalışması, kesintisiz su üretebilme yeteneği, sudaki bulanıklığı yok etme başarısı, düşük maliyeti, suyu sıfır klora kadar filtreleyebilme özellikleri sebebiyle sıkça tercih edilen ve hatta vazgeçilmez su arıtma ekipmanlarındandır.

Su Arıtma Karbon Filtre Nasıl Takılır?

Su arıtma cihazlarında filtrelerin takılma şekli genel olarak hepsi için aynıdır. Öncelikle arıtma cihazlarında kurulum için filtreler, musluk ve tank olarak 3 temel parça bulunur. Membran yani ana filtre genellikle su arıtma cihazına montajlanmış olarak gelir. Bundan dolayı geriye sadece filtreleri sıralamasına göre yerleştirmek kalır. Karbon filtre genel olarak ikinci filtre olarak yer alır, bundan dolayı birinci filtreyi yerine yerleştirdikten sonra da karbon filtre yerine yerleştirilir. Geriye kalan işlemler de musluk ve su tankının kurulumu, gerekli bağlantıların yapılmasıdır. Kolay bir işlem olsa da markaya, cihaza göre değişiklik gösterebilir ve cihazda sorun yaratabilir. Bundan dolayı doğru olan satın alınan firmanın servis hizmetinden yararlanmaktır.

Su Arıtma Karbon Filtre Nasıl Temizlenir?

Su arıtma sisteminin bir parçası olan her filtre gibi karbon filtre de suyu temizleme görevinde rol oynar. Ancak bunu etkili bir şekilde yapabilmesi için kendisinin de temiz olması gerekir. Bu nedenle de belirli aralıklar ile filtreler düzenli olarak temizlenmelidir. Bunun için öncelikle filtreye bağlı hortum çıkarılır ve giriş vanası açılır. Daha sonra çıkarılan hortum tekrar yerine takılır. Böylece filtrenin temizliği sağlanmış olur.

Burada dikkat edilmesi gereken durum filtrelerin temizlenebilir özellikte olmasıdır. Temizlenme özelliği bulunmayan filtreler değiştirilmek zorundadır.

Su Arıtma Karbon Filtre Ne Zaman Değiştirilir?

Su arıtma sistemi için kullanılan karbon filtre suyun kokusunu, tadını ve rengini düzenler. Bundan dolayı da diğer filtrelerin daha iyi bir şekilde işlevlerini yerine getirmesi için çok önemli bir rol oynar. Eğer kullanılan suyun kötü kokmasını istemiyor ve tüm sistemin doğru bir şekilde çalışmasını istiyorsanız karbon filtrenin mutlaka düzenli olarak değişmesi gerekir.

Bu filtrelerde değişim, 6 ay ve 1 sene arasında değişmektedir. Eğer düzenli olarak değişim yapılmazsa ana filtre denen membran filtre hasar alır ve bu durumda daha büyük sorunlar çıkabilir.

Su Arıtma Karbon Filtre Çeşitleri

Karbon filtre, üç çeşit olarak su arıtma cihazlarında kullanılmaktadır. Bunlar:

Aktif Karbon Filtre

Bu filtreye blok karbon filtre adı da verilmektedir. Aktif karbon filtrenin en önemli görevi sudaki kireci yok etmektir. Burada en büyük farkı, sular kesilip geri geldiğinde oluşan kirecin yok edilmesinde görebilirsiniz. Ayrıca çay demliklerinde oluşan kireç sorunu da aktif karbon filtresi ile çözülebilir, farkı görebilirsiniz. Eğer bir fark olmuyorsa filtre doğru çalışmıyor olabilir.

Gac Karbon Filtre

Bu filtrenin cihazdaki görevi sudaki kloru yok etmektir. Genelde havuzlara atılan kloru kullandığımız suyu temizlemesi için kullanırlar. Ancak suyu temizlesin diye atılan bu madde insan sağlığına zarar verir. Bundan dolayı su arıtma cihazları bunu da göz ardı etmeyip çözümü gac karbon filtre ile bulmuştur.

Post Karbon Filtre

Bu filtre tatlandırıcı olarak da adlandırılmaktadır. Çeşmeden akan suların genellikle tatları ve kokusu kötüdür. Bu noktada post karbon filtre aktif rol oynuyor. Filtrenin görevi suyu tatlandırmaktır. Hatta bazen toz haline getirilen Hindistan cevizi suya tat versin diye kullanılmaktadır.

ÜCRETSİZ TEKLİF ALIN